زندگی

مردم ایران در بزنگاه ها خود را ثابت کرده اند

مردم ایران در بزنگاه ها خود را ثابت کرده اند

مسعود سیاح گرجی قاری بین المللی قرآن کریم با بیان اهمیت انتخاب اصلح در قرآن، و با نگاه به ویژگی های رییس جمهور گفت: مردم ایران در بزنگاه های جمهوری اسلامی خود را ثابت کردند.

مردم ایران در بزنگاه ها خود را ثابت کرده اند

مسعود سیاح گرجی قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفتگو با خبرنگار مهر به مناسبت آغاز رأی گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به تبیین مسائل مهمی همچون انتخابات، حق مشارکت مردم در تعیین سرنوشت، ویژگی‌های فرد اصلح از منظر آموزه‌های دینی و قرآنی پرداخت و گفت: من نیز رأی خواهم داد و امروز در اولین ساعات همراه با خانواده رأی خود را در صندوق سیزدهمین دوره انتخابات خواهم انداخت.

وی با اشاره به اهمیت توانمند بودن فرد منتخب ادامه داد: جوان بودنی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند به جهت نشاط و شادابی در کار کردن است، آن فرد باید مسئولیت را بپذیرد، همه ما در فرمایشات مقام معظم رهبری شنیدیم که ایشان در رابطه با شهید سردار حاج قاسم سلیمانی فرمودند با اینکه سن کمی هم نداشتند اما واقعاً مانند یک جوان در میدان انجام وظیفه می‌کردند پس لزوماً اینکه ما سن را در نظر بگیریم نیست، اینکه مشی و نوع کارکردشان مثل یک جوان باشد این اصل است، و اینکه فردی که انتخاب می‌شود آرمان‌های انقلاب را در نظر داشته باشد و آرمان‌هایش قرآنی و اهل بیتی (علیهم السلام) باشد، حالا بعضی‌ها می‌گویند ما قرآنی هستیم اما برداشت و تفسیر و قرائت درستی از قرآن کریم و سنت معصومین (ع) ندارند، ما در سال‌های گذشته دیدیم بعضی‌ها ادعا می‌کنند قرآنی هستیم، اما در عمل که به آن نگاه می‌کنیم، عامدانه یا غافلانه، کارهایی انجام دادند که با مشی قرآن کریم و اهل بیت (علیهم السلام) منافات داشت.

سیاح گرجی در پاسخ به این سوال که اگر بخواهیم ببینیم که آیا این کاندیدای ریاست جمهوری اهل قرآن و اهل عمل کردن به آیات قرآن کریم هست یا خیر؟ به چه چیزهایی باید دقت کنیم افزود: مسئولی که انتخاب می‌شود لزوماً اینکه قاری یا حافظ قرآن و یا حتی مفسر باشند نیست، اینکه تحت تعلیمات درست قرآنی و اهل بیت (علیهم السلام) قرار گرفته باشند مهم است. در رفتار و گفتار و سکناتشان معلوم باشد، درسال های گذشته ما کاملاً شاهد این امر بودیم. بعضی از آقایان برداشت‌هایی را مثلاً از جریانات صلح و جنگ امام حسن (ع) یا امام حسین (ع) برای مردم تعریف می‌کنند، این برداشت‌ها کاملاً برداشت‌های شخصی است و انطباقی با مفاهیم بلند و اصلی تشیع ندارد. پس اینها قطعاً در رفتارشان تأثیر می‌گذارد، تأثیر منفی می‌گذارد و عملکردی که از اینها می‌بینیم کاملاً منطبق با اسلام و قرآن نیست.

وی با بیان ویژگی‌های اصلح از نظر قرآن کریم اظهار داشت: ایمان به خداوند متعال و ایمان به قرآن کریم و اهل بیت (ع) ویژگی اصلی یک انتخاب درست از منظر قرآن کریم است. رفتار و حکومت داری اهل بیت نیز خودش یک درس بزرگی برای شناخت است. باید در وجود مقدس و نازنین حضرت ختمی مرتبه محمد مصطفی (ص)،در رفتار و کردار ایشان در نوع حکومت داری را دیده و درس بگیریم. یا پس از حضرت رسول (ص) سراغ حضرت امیرالمومنین (ع) می آییم، می‌بینیم که ایشان درزمان حیات خودشان خصوصاً حکومت به چه نحوی عمل کردند، رفتار آنها معیار و ملاک ما می‌شود،

این قاری بین المللی با اشاره به نامه ۵۳ نهج البلاغه گفت: در نامه حضرت امیر به جناب مالک اشتر چند نکته نسبت به زمان ما عنوان شده است، در این نامه آمده است فرد اصلحی برای حکومت داری باشد، حاکم درستی باشد؛ ایمان به خداوند متعال، قرآن کریم و سیره اهل بیت (ع) است، قرائت درستی داشته باشد، ساده زیستی و عدم ثروت اندوزی، دنیا طلب نباشد، برای خود و خانواده خودش نخواهد که کار کند، در ذیل همین نکته حضرت امیر (ع) می‌فرمایند حتی خانواده‌های افراد مسئولیت دار در نظام اسلامی هم نباید افرادی باشند که مال اندوز و طمعکار به مال دنیا باشند، که اگر چنین باشند آن صلاحیت را ساقط می‌کند. برخورد محکم با نزدیکانی که دارای فساد اقتصادی هستند، این از شرایط حاکم اصلح است که حضرت فرمودند و اینکه در انتخاب وزرای خود افرادی باتجربه و باحیا را انتخاب کند که آن‌ها هم اهل دنیاطلبی نباشند. حضرت علی (ع) می‌فرمایند حتی خانواده‌های افراد مسئولیت دار درنظام اسلامی هم نباید افرادی باشند که مال اندوز و طمعکار باشند

وی افزود: از دیگر شرایط حاکم اصلح این است که در برابر دشمن عقب نشینی نکند، ترس از دشمن نداشته باشد و با اقتدار بتواند حق جامعه اسلامی و مردم را بگیرد؛ البته با صلح هیچ مخالفتی ندارد، در همین نامه هم اگر ما با دقت بخوانیم حتی حضرت دعوت می‌کند که حاکم اسلامی در جایی که لازم است صلح کند، اما حواسشان به این باشد که بعد از اینکه صلح کردند از دشمن غافل نشود، چرا؟ چون احتمال دارد دشمن ما را غافلگیر بکند، عین این فرمایش در این نامه و نهج البلاغه است.

وی با تاکید بر اینکه حاکم اسلامی به دشمن همیشه باید سوءظن داشته باشد، ادامه داد: در این نامه حضرت علی (ع) توجه شدید به اقشار ضعیف و درصدد کاهش گرفتاری‌های مردم بودن را، از ویژگی‌های فرد اصلح بیان می‌کند. این مطلب را حضرت امیر (ع) با تاکید فراوان، با عبارت” الله الله” یعنی وقتی ایشان به مالک اشتر می‌فرمایند دوبار نام پروردگار را می‌آورند که حواست را به اینها جمع بکن، به از کارافتادگان، به بیماران، به اقشاری که چاره‌ای ندارند، به اقشاری که از لحاظ مالی ضعیف هستند و به درماندگان توجه ویژه ای داشته باشد.

سیاح گرجی ادامه داد: در خصوص متعادل نگه داشتن قیمت ارزاق، حضرت امیر فرمودند که وظیفه حاکم اسلامی است که حتماً در رابطه با مسائل تجاری و حتی صنعت و خرید و فروش مردم قیمت متعادل و متناسب را در جامعه جاری و مدیریت کند، اینها واقعیت‌هایی است که به هر صورت ما در جامعه مان می‌بینیم که ضعف‌های بسیار زیادی وجود دارد و متأسفانه بعضی مسئولین ما برعکس این فرمایشات عمل کردند، و قشر خصوصاً ضعیف را ضعیف‌تر از قبل کردند، حاکم اصلح حاکمی است که حتماً باید در خصوص مسائل اقتصادی بسیار درست و هوشمندانه عمل کند، و حواسش به اقشار ضعیف و مستمند جامعه باشد.

سیاح گرجی با اشاره به دغدغه خود به عنوان یک قاری در حوزه فعالیت‌های قرآنی نظام جمهوری اسلامی و انتظاراتش ادامه داد: اهمیت پرداختن به امور قرآنی جمهوری اسلامی کاملاً مشخص است، اگر خود مسئول فردی قرآنی باشد اهمیت امور قرآنی را مثلاً در بخش‌های قرائت قرآن، حفظ قرآن، عمل به قرآن، تفسیر کلام الله مجید و معارف حقه حضرات معصومین را متوجه شده و باید برای اینها تدابیری بیاندیشند، تا در جامعه گسترش یابد. هدف همه این امور و تلاش‌ها این است که جامعه ما عمل به قرآن داشته باشد، وقتی جامعه به قرآن عمل کند و سیره اهل بیت را در نظر بگیرد باعث کم شدن ناهنجاری‌های جامعه می‌شود. خود حاکمان هم بایستی اینچنین باشند و از مردم این را بخواهند، نه اینکه خودشان جوری دیگر عمل کرده و متفاوت با سخنانشان رفتار کنند.

وی در پایان با اشاره به حضور مردم گفت: ملت شریف ایران همیشه بزرگوار و در صحنه بوده ان. در بزنگاه‌های مهم جمهوری اسلامی زحمت کشیدند و با حضور خودشان ثابت کردند که عاشق اسلام و کشورمان ایران هستند، در این برهه هم همگی مان به وظیفه خود عمل خواهیم کرد و با حضور پرشور خودمان این انتخابات را رونق خواهیم بخشید البته حضور پرشور بسیار مهم است و انتخاب درست ما از آن نیز مهم‌تر است. در قرآن می‌خوانیم که: ” لا یغیر ما بقوم حتی ما یغیرما بانفسکم” خداوند متعال هیچ تغییری را در هیچ قومی به وجود نمی‌آورد الا اینکه خود آن مردم تصمیم بگیرند که تغییر را به وجود بیاورند، حالا مشکلاتی در مسئولین قبلی بوده است، نقص‌هایی بوده است، ما نباید سرخورده بشویم، ما وظیفه مان را انجام می‌دهیم تا این بار انتخاب بهتری داشته باشیم، و به مدد پروردگار، قرآن کریم، حضرات معصومین (علیهم السلام) و خصوصاً حضرت ولی عصر (عج) بتوانیم یک انتخاب درستی را داشته باشیم.

منبع

مردم ایران در بزنگاه ها خود را ثابت کرده اند
www.mehrnews.com

دکمه بازگشت به بالا